Logo Left Logo PNL logo right

Holland Papier Biënnale 2010

Holland Papier Biënnale

Van 8 juni tot en met 12 september 2010 wordt voor de achtste keer de Holland Papier Biënnale georganiseerd in het Museum Rijswijk en CODA Apeldoorn.

De Holland Papier Biënnale 2010 bestaat in beide musea uit een tentoonstelling met werken van internationale papierkunstenaars. De winkel in het Museum Rijswijk is tijdelijk uitgebreid met bijzondere papiersoorten en boeken over papier en papierkunst. Op zondag 12 september van 13-17 uur vindt traditioneel de papiermarkt plaats op het voorplein van het Museum Rijswijk en in de Oude Kerk tegenover het museum.

Openingstijden Museum Rijswijk: dinsdag t/m zondag van 12-17 uur, maandag gesloten.

De achtste Holland Papier Biënnale biedt wederom een zeer gevarieerd aanbod van beeldende kunst gemaakt van papier. Sieraden van papier krijgen speciale aandacht, maar ook collages komen aan bod, gesneden en geknipte boeken en speciaal voor deze biënnale samengestelde installaties. Kortom, het hele spectrum van zelfgemaakt tot fabrieksmatig vervaardigd papier, op alle mogelijke manieren bewerkt, is op de tentoonstelling te zien.

Al op de vorige Holland Papier Biënnale viel te constateren dat het scheuren en snijden in papier in opkomst is en deze tendens zet zich deze biënnale voort. Hoewel de meeste kunstenaars het werk nog met de hand uitvoeren, gaat de computer een steeds belangrijker rol spelen in het ontwerpproces.

De uit de Verenigde Staten afkomstige Bovey Lee combineert de Chinese traditie van het zeer verfijnde papiersnijden met hedendaagse beeldtaal. Zij maakt tekeningen, bewerkt deze op de computer en met behulp van mallen snijdt zij deze met chirurgische precisie met de hand uit. De Japanner Hideo Iwasaki maakt van zijn snijwerk een spectaculaire installatie. Zijn uit de losse pols gesneden organische vormen vullen de gehele ruimte in combinatie met spiegels en een computergestuurd lichtprogramma. Birgit Knoechl tekent vegetatieve vormen, die ze uitsnijdt en installeert in verschillende ruimtelijke scenario’s. Haar sculpturen doen denken aan parasitaire planten uit sciencefiction-fantasieën. Op stromend water of gras in de wind lijken de werken van Javier Léon. Hij snijdt kartelige vormen in de randen van dun Japans papier, Washi, dat laag over laag wordt bevestigd op een ondergrond. Bij Noriko Ambe is bijna niet te zien dat ook zij haar papier snijdt. Honderden gestapelde vellen Yupo, een synthetische papiersoort, worden uitgesneden en bewerkt totdat zij gaan lijken op een door weer en wind uitgesleten landschap.

Sommige kunstenaars veranderen boeken door te snijden, te knippen of op andere manieren te bewerken. Brian Dettmer leest een boek bij wijze van spreken met een scherp mes. Nadat hij de hoeken heeft vastgezet, snijdt hij bladzij na bladzij door het boek heen zodat een geheel nieuwe context ontstaat. Toch blijven de boeken van Dettmer altijd als zodanig te herkennen, hetgeen bijna niet meer opgaat voor de bewerkte boeken van Boukje Voet. Zij snijdt, knipt, krult en plakt de bladen van oude boeken tot uitbundige sculpturen die vanuit de band de omgeving lijken te veroveren.

Boukje Voet, 'Book VIII', 2009, 49x29x18cm

Op deze biënnale wordt speciale aandacht besteed aan sieraden van papier. Katharina Dettar gaat voor haar broches uit van vage, verkreukelde foto’s. Na een behandeling met was worden ze gemonteerd in zilver in combinatie met edelstenen en been. Hoewel de volgende kunstenaars gemeen hebben dat ze stapelingen van papier gebruiken voor hun sieraden, is hun uitvoering totaal verschillend. Lydia Hirte vormt haar hangers van stapelingen dun karton in geometrische vormen, die omgebogen worden. Ze zoekt de uiterste spanning van het papier en zet het vervolgens vast. Janna Syvänoja maakt sieraden van honderden laagjes voorgesneden oud papier, die stuk voor stuk op een staaldraad geregen worden. Haar werken lijken organisch te groeien in vormen die doen denken aan schelpen of beenderen. Susanne Holzingers armbanden ontstaan uit stapelingen van gekleurd, verlijmd papier, waar ze sculpturale vormen uitsnijdt. Verwant aan de sieraden is het werk van Noriko Takamiya. Uitgaande van de Japanse traditie van het mandenvlechten ontwikkelde zij nieuwe vormen en technieken. Dunne stroken papier wikkelt zij laag na laag op elkaar en vervlecht ze tot bijna Escherachtige objecten.

Katharina Dettar, necklace and brooch 'Memento Mori', 2009, paper, wax, pigment, stone, silver

Susanne Holzinger, 'Violet bark', bracelet 2009,
glued layered paper block, carved

Voor het eerst zijn deze biënnale van verschillende kunstenaars collages te zien. Peter Clark gebruikt bij voorkeur oud papier voor zijn scherp getypeerde en humoristische collages van ondermeer honden. Kaarten, brieven, enveloppen met vervaagde teksten scheurt, rolt en verkreukelt hij tot bijna sculpturale dimensies. Ton Zwerver gaat voor zijn collages uit van gefotokopieerde pagina’s uit tijdschriften en catalogi en bouwt daar een ingewikkelde compositie mee op. Met deze werken probeert hij orde te scheppen in de chaos van beelden en indrukken die dagelijks op hem afkomen.

Ton Zwerver, 'Circomstances', collage 32x32 cm

 
Tom Zwerver, 'September thoughts', collage, 32x48cm

Traditioneel is er deze biënnale ook weer werk te zien van een aantal kunstenaars die zelf hun papier maken. Alexandra Deutsch maakt objecten van papierpulp, die er organisch gegroeid uitzien. De beschildering in felle kleuren verraadt haar achtergrond als kunstschilder. Weefster Gjertrud Hals ging papier gebruiken om meer driedimensionaal te kunnen werken. In haar door de Noorse mythologie geïnspireerde werken combineert zij papier met materialen als linnen, metaaldraad en gevonden voorwerpen. Doorschijnend is het papier dat Chiaki Morita voor haar werken gebruikt. Zij schept het van de vezels van de moerbeistruik (Kozo) en met de sjabloontechniek vormt ze er verschillende patronen in.

Al vijf jaar bouwt Riki Moss aan haar ‘Paper Forest’, een nog steeds doorgroeiende installatie van Abaca papier, dat zij zelf maakt van de vezels van de bananenboom.

De deelnemende kunstenaars zijn:

Museum Rijswijk
Noriko Ambe (Japan/Verenigde Staten), Katharina Dettar (Duitsland/Spanje), Brian Dettmer (Verenigde Staten), Alexandra Deutsch (Duitsland), Lydia Hirte (Duitsland), Susanne Holzinger (Duitsland), Hideo Iwasaki (Japan), Bovey Lee (Verenigde Staten), Javier Léon (Spanje), Chiaki Morita (Japan), Janna Syvänoja (Finland), Noriko Takamiya (Japan), Boukje Voet (Nederland), Ton Zwerver (Nederland)

Beide musea
Peter Clark (Engeland), Gjertrud Hals (Noorwegen), Birgit Knoechl (Oostenrijk), Riki Moss (Verenigde Staten)

CODA
Désirée de Baar (Nederland), Josef Baier (Oostenrijk), Sam Grigorian (Duitsland), Kuin Heuff (Nederland), Raquel Maulwurf (Nederland), Christophe Piallat (Verenigde Staten), Karen Sargsyan (Nederland), Jens Semjan (Duitsland), Carel Visser (Nederland)

Papiermarkt

Ter afsluiting van de Holland Papier Biënnale 2010 wordt op zondag 12 september van 13.00-17.00 uur een grote papiermarkt georganiseerd op het voorplein van het Museum Rijswijk en in de Oude Kerk tegenover het museum. Tal van kunstenaars, papiermakers en handelaren uit binnen- en buitenland tonen hier hun producten.

Catalogus

Bij de Holland Papier Biënnale 2010 verschijnt een catalogus (Ned/Eng), die wordt uitgegeven door het Museum Rijswijk. Auteur: Frank van der Ploeg. ISBN/EAN 978-90-801242-6-4

Meer informatie en/of persfoto’s: 070-3903617 of


Artiesten Holland Papier Biënnale 2010

Noriko Ambe www.norikoambe.com
Desiree de Baar www.desireedebaar.nl
Josef Baier www.josef-baier.at
Peter Clark www.peterclarkcollage.com
Katharina Dettar www.katharinadettar.com
Brian Dettmer www.briandettmer.com
Alexandra Deutsch www.alexandra-deutsch.de
Sam Grigorian www.samgrigorian.de
Gjertrud Hals www.gjertrud-hals.no
Kuin Heuff www.kuinheuff.nl
Lydia Hirte www.lydiahirte.de
Susanne Holzinger www.susanneholzinger.de
Hideo Iwasaki  www.f.waseda.jp/hideo-iwasaki/papercut.html
Birgit Knoechl www.knoechl.com
Bovey Lee www.boveylee.com
Javier Léon www.galeriejudystraten.com
Raquel Maulwurf www.rmaulwurf.kunstinzicht.nl
Chiaki Morita www.senrowaki.com/chiaki
Riki Moss www.rikimoss.com
Christophe Piallat www.christophepiallat.com
Karen Sargsyan www.karensargsyan.web-log.nl
Jens Semjan www.jens-semjan.com
Janna Syvänoja  www.charonkransenarts.com/artists/
Syvanoja_6_2005/artist_syvanoja.html
Noriko Takamiya basketry-exhibition.web.infoseek.co.jp/
pages/portfolio-takamiya.html
Boukje Voet www.boukjevoet.exto.nl
Ton Zwerver www.tonzwerver.nl
Carel Visser  www.nouvellesimages.nl

Hosted by: Webstream Papiergeschiedenis Nederland, p/a Koninklijke VNP, Postbus 731, 2130 AS Hoofddorp, Nederland